چگونه لوگوی مناسب خود را طراحی کنیم؟

 

اگر در صدد طراحی یک لوگوی مناسب منحصربه‌فرد یا زیبا برای تجارت خود هستید با پیشنهاد همراه باشید.

برند سازی

آیا شما دارای یک کسب و کار یا تجارت خاص هستید؟ آیا به برندسازی فکر کرده‌اید؟ آرم یا لوگوی شما چه چیزی را در افکار دیگران تداعی می‌کند؟ آیا برای شما این سؤال پیش آمده است که بیزینس های بزرگ چه طور لوگوی خود را انتخاب می‌کنند؟

چگونه لوگوی مناسب برای سایت خود طراحی کنم؟

لوگوی هر سایت،فیس آن سایت محسوب می‌شود. در کل لوگوی سایت اولین عامل جذب کننده مخاطب به حساب می‌آید. با توجه به توصیفات ارائه شده یک لوگوی مناسب، نقش به سزایی در جذب مشتری دارد.

شاید شما از آن دسته افرادی باشید، که با دیدن جلد یک کتاب، در مورد کل آن حدس هایی می‌زنید.پس می‌توان نتیجه گرفت به کار بردن لوگوی مناسب، تجارت شما را به بهترین شکل معرفی می‌کند. پس شما با درک این مطالب، به اهمیت طراحی یک لوگوی خوب که شاید پیش از این به سادگی از کنارش رد می‌شدید مشخص خواهد شد.

فاکتورهای یک لوگوی مناسب

در این مقاله قصد داریم به فاکتورهای یک لوگوی مناسب شاره کنیم:

اگر شما یا طراحتان یک لوگوی پیچیده طراحی کند که نهایتا همه ابعاد و افکار شما در مورد تجارتتان را پوشش دهد در اشتباه هستید، این کار غیر حرفه ای و ناشیانه است.

سادگی

به عقیده من در انواع طراحی‌ها یک ویژگی برای خاص نشان دادن آن کار وجود دارد و آن حفظ سادگی هر طرحی است. اخیرا برخی بیزینس ها اهمیت و تاثیر این ویژگی را درک نمی کنند. پیچیدگی در طراحی لوگو، با هدف بازتاب تمامی آنچه به آن مشغولید، نشان دهنده‌ی تازه کاری و غیر حرفه ای بودن شماست!

مثال های معروف لوگو

به چند مثال بارز دقت کنید: شرکت Dell  در لوگوی خود از آرم یا نام لپ تاپ استفاده کرده است؟! شرکت Apple  چطور؟!

هنگامی که لوگوی مناسب و ساده‌ای برای خود برگزیده باشید، در بسیاری از زمینه‌ها مانند کارت‌ ویزیت، سربرگ‌، وب سایت شرکت، بسته بندی‌ها و … می‌توانید استفاده نمایید.

رنگ

انتخاب یک رنگ مناسب برای آرم شما، نقش مهمی در معرفی شما از تجارتتان بازی می‌کند. رنگ سازمانی شما و یا رنگ لوگوی شما باید منعکس کننده تصویری باشد که می‌خواهید در ذهن مخاطب ایجاد کنید. آیا می‌خواهید از نظر مشتری جذاب باشید؟ می‌توانید از رنگ زرد و نارنجی استفاده کنید؛ مانند نشان واره McDonalds اگر دوست دارید متعهد و قابل اعتماد به نظر بیاید از رنگ آبی و خاکستری استفاده کنید. رنگ‌ بنفش و سبز در طرح ها، انتقال دهنده‌ی مفهوم پیرامون‌گرایی و خلاق بودن هستند. رنگ قرمز و مشکی هنگامی مورد استفاده قرار می گیرد که قصد دارید منحصر به فرد و قدرتمند دیده شوید.

فونت

مانند رنگ، فونت مناسب هم نقش مهمی را در طراحی لوگوی مناسب شما ایفا می‌کند. فونت‌های گروه serif نشان دهنده بی انتهایی، ثبات و اعتبار است. فونت‌های خانواده Sans-Serif به روز بودن و آپدیت بودن را القا می‌کند.

تعدد فونت در ساخت لوگوی مناسب اشتباه است. اگر لازم است این کار را در طراحی سایت خود انجام دهید.

سبک

در مقالات قبل گفتیم سه سبک عمده برای طراحی لوگو وجود دارد: لوگو تایپ (Logotype) یا علامت متمایزکننده، پیکتوگرام و ترکیب نوشتار و نماد که هر کدام نقاط قدرت و ضعف خاص خود را دارد. سبکی را برگزینید که اهداف شما را به روشنی بیان کند.

لوگو تایپ

در این سبک به طور عمده از فونت‌ها و حروف، جهت طراحی لوگوی مورد نظر، استفاده می‌شود. لوگوهای Coca-cola،  Microsoft، Dell، Oracle و eBay از نمونه های معروف هستند.

نقاط قوت: انعطاف پذیر و کاربرد آسان در موارد گوناگون

نقاط ضعف: همیشه گویای نوع کسب و کار و تجارت شما نیست.

Iconic

در این سبک، از یک سنبل یا نماد خاص، جهت ساخت لوگو استفاده می‌شو. Nike، Apple، AT&T  و NBC  مثال‌هایی از این سبک هستند.

نقاط قوت: با استفاده از یک علامت می‌توان به معرفی یک تجارت پرداخت.

نقاط ضعف: نیاز به تبلیغات و برند سازی دارد و ممکن است مدت زمان زیادی لازم باشد تا آیکون شما به عنوان نماینده‌ی محصول یا سرویستان در بین مشتریان جا باز کند و در ذهن‌ها ماندگار شود.

نشان

در این سبک، آرم در داخل یک کادر یا محفظه قرار می‌گیرند؛ بنابراین وجود کادر یا چارچوب ویژگی بارز این سبک از لوگو است. استفاده از این سبک، بیشتر برای صنایع خودروسازی و دانشگاه‌ها مرسوم است. نمونه های بارز آن شامل BMW, UPS و Orkin هستند.

نقاط قوت: مفهوم را به سرعت انتقال می‌دهد.

نقاط ضعف: ممکن است فرمت جوری باشد، در چهارچوب‌های رایج و مشخص جا نگیرد.

نتیجه

اگر این چهار کلید اساسی و لازم را جهت طراحی لوگوی مناسب به کار ببرید تاثیر گذار ترین نماد را طراحی خواهید کرد و با به کار گیری این قوانین، بیزینس خود را به جایی که شایستگی آن را دارد، برسانید!

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.